Blog > Komentarze do wpisu
Charakterystyka zawodu kelnera

KELNER to powinno brzmieć dumnie!


CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Zadaniem kelnera jest obsługa klientów w restauracjach, kawiarniach, barach, pubach i innych tego typu lokalach, a także gości na przyjęciach, bankietach, koktajlach i innych imprezach. Kelner musi bardzo szybko nawiązać pierwszy kontakt z klientami. W pierwszej chwili po wejściu klienta do lokalu do jego zadań należą m.in. takie czynności jak: wybór stolika i zaprowadzenie do niego gości, podanie menu, udzielenie informacji o ofercie lokalu, doradzanie w wyborze, wreszcie przyjęcie zamówienia.

Kelner jest także odpowiedzialny za właściwe nakrycie stołu, ustawienie wszystkich naczyń i sztućców zgodnie z zasadami savoir vivre. Przygotowany stół jest swego rodzaju kompozycją, która powinna przyciągać klienta. Podając dania i napoje również kieruje się pewnymi utartymi zasadami, a także dba o właściwy wygląd, temperaturę, świeżość i ułożenie potraw. To kelner odpowiada za jakość podanych dań i napojów i to on jako pierwszy odbierze od klienta pochwałę lub reklamację. Przez cały czas kelner powinien zwracać uwagę na obsługiwane osoby, uprzątnąć niepotrzebne naczynia, podać nowe, przyjąć zamówienie itp. Na samym końcu kelner podaje rachunek i przyjmuje należność.

Szczegóły pracy kelnera zależą od lokalu. W dużych i luksusowych restauracjach może występować specjalizacja. Jest wtedy podział na kierownika sali, kelnera podającego tylko wina, kelnera podającego dania itd. W pubie kelner często łączy umiejętności kelnera i barmana.

WARUNKI PRACY

Miejscem pracy kelnera są wszelkiego rodzaju lokale gastronomiczne, a także sale bankietowe, konferencyjne itp. Zawód ten łączy w sobie elementy pracy indywidualnej i zespołowej. Zazwyczaj kelner samodzielnie obsługuje klienta, jednak aby zrealizować jego zamówienie i należycie go obsłużyć musi ściśle współpracować z pozostałymi pracownikami lokalu. Ponieważ jest pośrednikiem między klientem, a kucharzem, musi precyzyjnie przekazywać uwagi dotyczące zamówienia. Jednocześnie bierze na siebie odpowiedzialność za jakość przygotowanych dań oraz rzetelnie wystawiony rachunek. W swej pracy jest odpowiedzialny przed przełożonymi za wszystkie działania, które mogą popsuć renomę lokalu.

Kelnerzy zazwyczaj pracują w systemie zmianowym, również w dni wolne od pracy. Z racji wykonywanej czynności kelner musi mieć nienaganną prezencję. Jego elegancki strój wynika z ugruntowanych historycznie zasad.

WYMAGANIA

Najważniejszą cechą kelnera jest zdolność szybkiego nawiązywania kontaktu. Musi on zadbać o wytworzenie przyjaznej atmosfery, która zachęci do pozostania w lokalu. Ponadto musi wzbudzić w kliencie zaufanie, gdyż nierzadko będzie służyć radą przy dokonywaniu wyboru. Kelner musi charakteryzować się życzliwością i uprzejmością, a swoje czynności powinien wykonywać kulturalnie i dyskretnie. Ponieważ klienci mogą być kapryśni, kelner musi wykazać się cierpliwością. Istotne, by kelner miał podzielną uwagę i potrafił pracować w szybkim tempie.

Często kelner w krótki sposób musi scharakteryzować jakąś potrawę, którą chcą wybrać klienci. W związku z tym musi posiadać umiejętność budowania trafnych i zwięzłych wypowiedzi. Ważną cechą w tym zawodzie jest umiejętność posługiwania się językami obcymi. Ponadto powinien posiadać podstawową wiedzę kulinarną, a także wyostrzone zmysły smaku i węchu.

Niezwykle istotna jest dbałość o czystość i higienę. Od kelnera wymaga się też dobrej kondycji fizycznej, zdolności manualnych oraz dbałości o prezencję.

KAŻDY ORZE JAK MOŻE, trzeba być obrotnym i umieć się zakręcić...


Wiele osób zawód kelnera uważa za swego rodzaju sztukę, której nie można nauczyć się w szkole. Mimo takiego spojrzenia w całym kraju istnieją szkoły zawodowe i średnie kształcące w tym kierunku. Podczas nauki uczeń zdobędzie podstawowe umiejętności i wiedzę potrzebną w tym zawodzie, jednak najwięcej nauczy się podczas praktyki od doświadczonego kelnera.

Kwalifikacje i umiejętności potrzebne do pracy w tym zawodzie może zdobyć także osoba starsza. Warunkiem jej zatrudnienia jest dobry stan zdrowia, który pozwala na wykonywanie tej ciężkiej pracy.

MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA (znajomości lub wykształcenie)

Dobrze wykształcony kelner ze znajomością języków obcych nie powinien mieć problemu ze znalezieniem pracy. Zwłaszcza w większych miastach, miejscowościach turystycznych oraz na jachtach. Oprócz restauracji kelner może szukać pracy w pubach, kawiarniach i innych lokalach gastronomicznych.

 

PŁACA (praca jak to praca- słabo wzbogaca)

Na zarobki kelnera składają się dwie części. Pierwsza, to pensja zasadnicza, której wysokość zależy od lokalizacji i klasy lokalu. Zazwyczaj nie jest ona wysoka i stanowi pewne minimum. Druga część, to napiwki. Sprawny kelner potrafi z napiwków uzyskać dochód nie mniejszy niż pensja podstawowa. W przeciętnym lokalu całość zarobków może dochodzić do średniej krajowej. Są też lokale, gdzie zarobki są większe, jednak pracę w nich dostają tylko najlepsi. Każdy kelner pracuje na druga wypłatę z napiwków...

 

SŁOWO  NA ZAKOŃCZENIE...

Dobry kelner z litra voodki potrafi rozlać 12 setek... Niemożliwe? A jednak! W nastepnej częsci opiszę życioe prywatne i zawodowe kelerów... Pozdrawiam  

wtorek, 29 lipca 2008, alvarooo88
Komentarze
2008/07/29 12:37:58
To samo można napisać o innych zawodach(poza napiwkami)
Restauracji się namnożyło w zasadzie, zatrudnia sie w nich sezonowych amatorów. Jakość obsługi nie zachęca do pozostawiania napiwków bo:
-jeśli na kartę czeka się ok 10 min.
-na danie ok 20min(zazwyczaj nie serwuje sie przystawek na czas oczekiwania)
-Kelner nie rozumie co znaczy przynieść wino bez "zawartości siarczanów"(sulfamidy ich zdaniem, to nie siarczany)z zakorkowaną butelką.
-wreszcie, PODAWANIE WSZYSTKICH ZAMÓWIONYCH DAŃ NA RAZ!
Na koniec coś, na co nie maja wpływu kelnerzy ale to oni są w bezposrednim kontakcie z konsumentem i niestety, reprezentują restauracje - wciskanie rozpoznawalnych na kilometr -substytutów dań!To żenująca sytuacja jak sympatyczny i usłużny kelner, podaje upstrzone artystycznie zielenina, danie z mrożonki które można nabyć za drewniane pięć złotych w supermarkecie.
Zostawić napiwek? Czy nie zostawić?Bo restauracja to miło podany smaczny posiłek!
-
2008/07/31 15:05:26
Musze się nie zgodzić z tą opinią, że w restauracjach klasy lux czy też nawet niższych kategorii podawane są potrawy typu mrożonki... może tak jest, ale w barach szybkiej obsługi... A co do napiwków to kelner pracuje na druga wypłatę... Weźmy prosty przykład małżeństwo z dziećmi przychodzi na niedzielny obiadek do restauracji wracając z kościoła. W pierwszej kolejności posiłek powinny dostać dzieci, ponieważ są najbardziej niecierpliwe, następnie kobieta, ponieważ takie są zasady dobrych manier gentelmenów, a na ostatnim miejscu posiłem dostanie mężczyzna i on zapłaci za obiad i zostawi napiwek za dobrą obsługę, min 10% rachunku. Załóżmy, że kelner poda najpierw mężczyźnie potem kobiecie, a na samym końcu. Jakby w ten sposób obsłużono mnie to osobiście bym się zirytował. Dziękuję za uwagę :)
-
2008/07/31 20:23:14
Będę sarkastyczny: "Małżeństwo z dziećmi tuż po wizycie w kościółku, wpada na niedzielny obiadek do restauracji klasy LUX, aby spożyć tradycyjnie świeże mule..."- przeczytaj proszę kilka razy ten tekst, a zrozumiesz megaśną sprzeczność swojej wypowiedzi.
Z moich obserwacji wynika, że kolejność podawanych dań nie zależy od wieku i płci konsumenta lecz od ilości pracy jaka trzeba włożyć w przygotowanie zamówionego dania, a kategoria restauracji nie ma tu nic do rzeczy. Załóżmy jednak, że kelner podaje w niewłaściwej kolejności dania a ty czujesz irytacje... jaki zostawisz napiwek biorąc pod uwagę, że jest to restauracja klasy lux i świadomość, że twój napiwek to dodatek do drugiej pensji kelnera?